Silikon Kalıplama - Nabrut Fıdıllıoğlu

Son Yazılar

Home Top Ad

Post Top Ad

16 Şubat 2019 Cumartesi

Silikon Kalıplama

Silikon Kalıplama Nasıl Yapılır?

Silikon kalıplama işlemi, 3 boyutlu yazıcılardan elde edilen parçaların dış yüzeylerine ardıl işlemler uygulanması ile başlar. Bu işlemler sonrasında bir master model ortaya çıkartılır ve elde edilen master modelin üzerinden kalıp ayırma hatları belirlenir. Daha sonra yolluk belirlenir ve silikon kalıp alınır.
Silikon kalıpların içerisine geniş malzeme skalasından seçilmiş olan poliüretan malzeme dökülür. Döküm işlemi vakum altında gerçekleştirilir. Nihai parçalar için ihtiyaç duyulan bütün ardıl işlemler yapılır ve görsel boya uygulamasına geçiş yapılır. Boyadan sonra ise gerekli kalite adımları uygulanır. Parçalar böylelikle silikon kalıplama ile hazır hale getirilmiş olur.


Silikon Kalıplama Nedir?

Silikon kalıplama işlemi, genellikle düşük adetli üretimlerde tercih edilen bir işlemdir. 3 boyutlu üretilmiş bir model üzerine silikon dökülmesi ile elde edilen kalıplara vakum ortamında malzeme dökülerek plastik parçaların üretimi gerçekleştirilir.
Silikon kalıplama işlemlerinde poliüretan malzeme çeşitleri kullanılır. Bu sayede pek çok farklı gerçek malzeme simüle edilebilir. Kullanılan malzemeler opak ve %100 şeffaf kauçuk malzemeler üretilebilir. Silikon kalıplama, zor geometrilere sahip kompleks parçaların üretilmesini mümkün kılar.
Silikon kalıplama yönteminde kullanılan kalıplardan ortalama 20 ile 25 adet arasında parça alabilirsiniz. 5-100 adet arasında olan az adetli parça üretimleriniz için silikon kalıplama yöntemini tercih edebilir, zaman ve maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Silikon Kalıplamanın Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Fonksiyonel parçalara ihtiyaç duyulan birçok farklı sektörde silikon kalıplama yöntemine ihtiyaç duyulabilir. Mekanik, sızdırmazlık ve düşük basınç testlerinde kullanılabilecek parçalar üretmenizi sağlar. Saha test numuneleri, tanıtım lansmanlarında ve fuarlarda sergilenecek ürünler için silikon kalıplama teknolojisi tercih edilebilir.

Silikon kalıplama yöntemi ile son kullanıcı ürünleri de üretilebilir. Silikon kalıplama işlemi için kalıplar hazırlanır ve süreç uzman kişiler ile devam eder. Kalıp içerisine dökülen malzeme, insan gücüne ihtiyaç duyar. Kalıplama işleminin tamamlanmasından sonra el ile çıkartma işlemi yapılır.
Silikon kalıplama ile elde edilen yüzeylerin pürüzsüz olması, günümüzde silikon kalıplamanın pek çok kişi tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Kalıplama işlemi sona erdikten sonra ek bir işlem yapılmasına gerek yoktur.

Silikon kalıplamanın profesyonel şekilde uygulanması son derece önemlidir. Aksi takdirde silikon kalıplamanın verimliliği azalır. Birçok farklı sektörün tercih ettiği silikon kalıplama tekniği hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Artı 90’ın hazırladığı sayfaya göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

ADS