Pırlanta Yüzük Fiyatları

Pırlanta, genç ya da yaşlı fark etmeksizin çoğu kadının vazgeçilmezleri arasındadır. Çoğumuz, pırlantanın cazibesine dayanamayız. Mitolojide Yunanlar için "tanrıların gözyaşları", Romalılara göre "yıldızlardan kopan parçalar", Hint inanışına göre "insanı tüm hastalık ve kötülüklerden koruyabilecek güce sahip bir şans tılsımı" olan elmasın 57 faset olarak özel kesilmiş hâline "pırlanta" denir.

Gördüğümüz pırlantaların hepsi de çok yaşlıdır ve yapım aşaması ise çok zordur. Elmasların kesilmesiyle şeklini alan pırlantanın yapılması için gerekli olan kesme işlemi, sadece başka bir elmas ile olabilir. Bir elması, sadece başka bir elmas kesebilir. Bu da yapım aşamasında elmasın çoğunun kaybolmasına sebep olur. Aynı zamanda pırlantanın elmastan daha pahalı olma sebebi de budur.

Pırlanta, özellikle yüzük olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlenme tekliflerinin vazgeçilmezi olarak yıllardır sembolik değere sahiptir. Bu gelenek, aslında çok eskiye dayanır. Elmas üzerine anlatılan efsaneler, onu çok istenen bir taş hâline getirmiştir. Krallar, savaşlarda elmas takmış; kraliçeler ise güç simgesi olarak her zaman elmas mücevherlere sahip olmak istemişlerdir. Pırlanta yüzük hediye etme geleneği de pırlantanın prestijinin bir uzantısı olarak 15. yüzyılda Avusturya'da ortaya çıkmıştır. Avusturya arşidükünün eşine verdiği hediye ile pırlanta, sonsuz aşkın simgesi hâline gelmiştir. Pırlanta yüzük de böylece bizlerin vazgeçilmezi olmaya başlamıştır.Peki farklı tarz ve kesimleri ile birbirinden değişik modelleri olan pırlantalar içinden en uygununu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Pırlanta alırken en çok dikkat edilmesi gereken dört kriter; pırlantanın rengi, berraklığı, karatı ve kesimidir. Kesim, pırlantanın şeklini belirler ve kesim hataları, pırlantanın fiyatını düşürür. Bu yüzden pırlantanın kesimi, çok önemlidir. Genellikle yuvarlak kesimin tercih edildiğini görürüz. Ancak; prenses, armut, zümrüt, oval gibi kesimler de popüler kesimlerdir. Renk de pırlantalarda önemli bir detaydır. Aldığınız pırlanta, eğer sertifikalı ise pırlantanın renk sınıflandırmasını görebilirsiniz. Bizler için olmasa da kuyumcular için berraklık da çok önemlidir. Pırlantaya kuyumcu büyüteci ile baktıklarında içinde tüy gibi doğanın parçalarını görebilirler ve bu da pırlantanın değerini belirleyen etkenlerdendir. Ve son olarak da bir pırlantanın ağırlığı ve büyüklüğü, karat ile ölçülür. Bu yüzden pırlantalarda karat, çok önemlidir. Pırlantanızı alırken sertifikalı olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Sertifikalı pırlanta yüzük fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Altınbaş web sitesini ziyaret edebilir; online mağazada bulunan yüzlerce model arasından ilginizi çekenleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Geniş seçenekler arasından en beğendiğiniz ve bütçenize en uygun pırlanta yüzük modelini seçip, kolayca satın alabilirsiniz.