İnternette gördüğümüz bir zekilik testi ne kadar doğru? - Nabrut Fıdıllıoğlu

Son Yazılar

Home Top Ad

Post Top Ad

22 Haziran 2018 Cuma

İnternette gördüğümüz bir zekilik testi ne kadar doğru?

“Ne kadar aptalsın?”, “Ne kadar zekisin”, “En kolay IQ testi” gibi sosyal medyada denk gelerek çözmeye çalıştığımız, sözde “zeka testleri” gerçeği ne kadar yansıtıyor diye merak ediyor olabilirsiniz. Biz söyleyelim: Hiç.

İnsanın zihnindeki detaylardan ve tepkilerden yola çıkarak, süre kısıtlamasıyla birlikte uzman eşliğinde yapılan akıllılık testi ile internette gördüğünüz ve tek tıkla ulaşabildiğiniz basit sorulardan oluşan akıl testlerini birbiriyle karşılaştırmak kesinlikle doğru değil.

Bir akıl testinin hazırlanma süreci, uzmanların bir araya gelerek çeşitli tespit ve araştırmalar sonucunda tamamlanıyor. İnternette görülen testler ise, sizi siteye çekerek daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen web sitesi editörlerinin sağdan soldan topladığı bilgilerle hazırlanıyor ve tek amacı çıkan sonuçla sizi ürkütmek. Ve tabi asıl hedef size çıkan sonuca sizi inandırmak ve arkadaşınızla paylaşmanızı sağlamak. Bu döngüyü siz fark etmiyor olabilirsiniz ama internette denk geldiğiniz bir zekilik testinin hazırlanma süreci ne yazık ki bundan ibaret.

Gerçek bir zeka testini uygulamak istiyorsanız, size en yakın bir hekimden randevu almanız gerekiyor. Kendinizi internette çözdüğünüz bu basit testlerin sonucuna göre kesinlikle sınırlamamalısınız. Bu testlerden yüksek puan almanız sizi dünyanın en zeki insanı yapmadığı gibi, düşük puan almanız da en akılsızı yapmayacaktır. Eğer kendinize böyle bir şüpheyle yaklaşıyorsanız, bir uzmana görünme konusunda kesinlikle çekinmemelisiniz.İnternette karşınıza çıkan tüm testlerin bu şekilde ciddi hazırlanmadığını söylemek de doğru olmaz. Haber sitelerindeki testlerin haricinde; sizlere gerçek bir zekilik testi yaptırmaya teşvik eden ve tahmini bir oran çıkaran testler de bulunuyor. Bu gerçeğe yakın olan testlerin sonucunun önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü burada aldığınız sonucun sinyaline göre, kendinizin gerçek bir teste hazır olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Buradan çıkacak sonuca göre hızlıca aksiyon almanızda elbette ki fayda var.

Yapılan zekilik testlerinin en popüleri, bildiğiniz gibi IQ testleri. Alanında en yaygın ve popüler olan Stanford-Binet, Wechsler ve Leiter testleri, IQ testi denilince akla ilk gelen isimlerden oluyor. Bu testlerden alınan sonuçlar, çoğu yerde bir standart olarak kabul edildiğinden yaptırdığınız testin bu testlerden biri olması, uluslararası geçerliliği açısından oldukça önemli.

IQ testinin verdiği puan IQ= (Zeka Yaşı/Gerçek Yaş)*100 formülüyle hesaplanarak bulunuyor. Burada çıkan puan, size ne yapmanız gerektiğiyle ilgili sonuçları ortaya çıkarıyor. Zaten uzman eşliğinde bu teste girdiyseniz, olacaklarla ilgili size en doğru bilgiyi yine uzmanlar veriyor olacaktır.

ADS