İkinci El Eşya Sat Rehberi - Nabrut Fıdıllıoğlu

Son Yazılar

Home Top Ad

Post Top Ad

10 Aralık 2017 Pazar

İkinci El Eşya Sat Rehberi

Geçenlerde şurada ikinci el satan bir siteden bahsetmiştim.
2.el eşyalarınızı sizin yerinize sattıklarını, tüm satış süreci ile sitenin ilgilendiğini ve sistemin işleyişine bayıldığımı söylemiştim.

O zaman bir şey satın almıştım, şimdi de satmak üzere kıyafetlerimi gönderdim. Bu aşamaları sizinle paylaşmak istiyorum. Satmak istediğiniz 2.el eşyalarınız varsa sizin için de fikir oluşturur diye düşünüyorum.

Sitenin ismi: Tarz2

Satma işleminin aşamaları şu şekilde gerçekleşiyor;

Satış Kiti Talep Etme Süreci
Öncelikle şuradan kaç kıyafet göndereceğinize uygun olarak satış kiti talep ediyorsunuz. Birkaç gün içerisinde ücretsiz olarak size şöyle bir kargo ulaşıyor.Bu küçük kitin içinden;

 • satacağınız kıyafetleri kargoya vermek için alıcı ve gönderici adreslerinin önceden yazılarak kolaylık sağlandığı bir büyük poşet,
 • satmak için kabul edilen markaların isimlerinin yer aldığı liste 
 • ve neleri satabilirsiniz, neleri satamazsınız, hangi durumlarda gönderdiğiniz kıyafet onaylanmaz gibi hususların yer aldığı bir bilgi broşürü yer alıyor.


Bu adımdan sonra göndereceğim kıyafetleri ayarladım. Birkaç parçayı kuru temizlemeden aldım. Bazı tesettür markaları maalesef ki marka kataloğunda yer almadığı için bir çok kıyafetimi elemek zorunda kaldım. 

Kıyafetleri poşetledikten sonraki adım:
İsterseniz eve kurye çağırıp kargonuzu teslim edebiliyorsunuz ama kargo şubesi o gün benim yolum üzerindeydi ve gidişte bizzat kendim teslim ettim. Bu kargoyu da herhangi bir ücret ödemeden Tarz2'ye gönderiyorsunuz. Zaten gönderinizdeki poşet üzerinde kargo bilgileri yer aldığı için ayrıca bir işlem yapmanıza da gerek kalmıyor.

Bekleme süreci:

Kargo Tarz2'ye ulaştıktan sonra gönderdiğiniz kıyafetler onay sürecine tabii tutuluyor. Kabul şartlarına uymayan birşey, kir, yırtık, sökük, tüylenme vb. gibi kusurları var mı diye kontrol ediliyor. 

Site onaydan geçen ürünleri fiyatlandırıp sizin onayınıza sunuyor. Fiyatlandırmaları düşük ya da yüksek görürseniz müdahale edebiliyorsunuz. Fiyatlandırmayı onayladıktan sonra ürünlerinizsite tarafından ütülenip fotoğrafları çekiliyor ve satışa hazır hale getiriliyor. 

Bu sürecin sonunda da sitede satışa sunuluyor. Şu an benim gönderdiğim kıyafetler de satış sürecindeler. Tüm bu sürecin karşılığı olarak ürünlerden %30 komisyon alınıyor ki bence ütü ve kargo işlemlerini hesaba katarsak gayet makul bir pay olduğunu düşünüyorum.

Umarım aklınızdaki soru işaretlerini gidermişimdir. Aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz.

Günün sorusu ise sizce sitedeki hangi kıyafetler bana ait? 😅
Tahmin edebilecek misiniz, merak ediyorum.

7 yorum:

 1. Buldumm.Daha önce bi elbiseni paylaşmıştın orda görünce tanıdım tuğba venn.:D:D:D

  YanıtlaSil
 2. Mailine bakarmısın? rica etsem :)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba sizden sonra siteyi inceledim çok güzel bir site :)

  YanıtlaSil

ADS