Film Dünyasını Keşfe Ne Dersiniz? - Nabrut Fıdıllıoğlu

Son Yazılar

30 Ağustos 2016 Salı

Film Dünyasını Keşfe Ne Dersiniz?

Sinemia ile Film Dünyasını Keşfe Ne Dersiniz?

Hayatım boyunca hayal kurmaktan asla vazgeçmedim. Adeta hayal kurmak için yaşıyorum diyebilirim. Elime kalem geçmeye görsün hemen beyaz sayfaların üzerine satırlar karalarken buluyorum kendimi. Sinemaya tutkum da bu satırların benzerlerini televizyonda görmem ile başladı sanırım.

Beyaz perde de izlediğim ilk film Dinozorlar ve Aslan Kral idi. Yaşadığım heyecanı ve mutluluğu anlatmaya şuan kelimelerim kifayetsiz kalır. Anne ve babam her ne kadar beni sık sık tiyatroya götürseler de sinemaya gitmek ben de çok farklı hisler oluşturmuştu. İşte o gün, o nihai gün, sinema hayatıma bir daha çıkmamak üzere girmişti. Sinema ortamı ve filmler benim için çok ayrı bir dünya olmuştu. Daha o yaşlarda o evrenin nasıl oluştuğunu ve nasıl işlediğini anlayabiliyordum. Ne olursa olsun ben de bu evrenin bir parçası olmalıydım, kendime o gün bu sözü vermiştim.

Aradan geçen yıllarla birlikte sinema kültürüne olan sevgim beraberinde oyunculara ve yönetmenlere olan ilgim de getirdi. Özellikle takip ettiğim oyuncuların ve yönetmenlerin hemen her filmini beyaz perdede izlemeye gayret ediyor, haklarında çıkan en son haberleri düzenli olarak takip etmeye çalışıyordum. Hala daha bu huyumdan vazgeçmiş değilim. Geçmişe nazaran günümüzde bu tarz şeyleri takip etmek daha kolay. Hangi yönetmen hangi filmi çekecekmiş, kaç milyon dolat bütçe ayrılmış, hangi roller için hangi oyuncular seçilmiş? Bütün bu bilgilere elinizin altından doğru bir tıklama ile ulaşmak mümkün. Çağımızın altın çocuğu internet sayesinde az önce de söylediğim gibi artık bu bilgelere ulaşmak çok daha kolay. Geçmişten bugüne kadar popülerliğini ve tercih edilirliğini kaybetmeyen birkaç şeyden biri sinema. Hatta başlı başına bir kültürü bile var sinemanın. Sinema kültürü diyoruz ya o kadar, duymadınız mı hiç? Malum böylesine geniş kapsamlı bir alan içinde her ne kadar gelişen bir teknolojimiz de olsa her şeye yetişmek mümkün değil.

Ancak pek çok site ve blog en son sinema haberlerini derleyip bir başlık altında bizlere sunmakta. Bu sayede sinemanın hangi alanında bilgi alma istersek o bilgiyi karışıklıklara mahal vermeden edinmekteyiz. En azından benim gibi kategoriler altında bir şeyler arayanlardansanız bu çok önemli bir husus. Evet, internet üzerinde sinema haberlerine yer veren az önce de bahsettiğim gibi birçok site mevcut lakin birçoğu o kadar karışık ki nerede ne okuduğunuzu anlayamıyorsunuz bile. Şansa denk geldiğim Sinemia uygulaması ile beraber Sinemia hayatıma hızlı bir giriş yaptı!

Sinemia uygulaması resmen sinemanın sosyal medyası haline gelmiş. Uygulamada listeler yaratıp arkadaşlarınızla paylaşabiliyor, fenomenleri ve ünlüleri de uygulama üzerinden takip edebiliyorsunuz. Sinema dünyasına dair tüm hizmet ve bilgileri bir araya getirmiş bu platformda, uygulama seans bilgilerine, vizyondaki filmlere, kampanyalara, akıllı film önerilerine de ulaşabiliyorsunuz. Uygulamanın linkleri ise aşağıdaki şekilde:


Sinemia, sinemaya özel ilk sosyal medya mecrası olmasının dışında aslında tüm sinemaseverler için harika bir uygulama. Şöyle ki 55,90TL’den başlayan kampanyalarından seçeceğiniz Sinemia üyeliği aldığınızda her gün bir filme gidebiliyorsunuz. Üstelik gözlüklere de para ödemeden! Yani ayda 30 filme 3 film parası ödeyerek gitme şansınız oluyor.


Sinemia bu fırsatları sunuyorken sizinle paylaşmadan olmazdı:) İncelemenizin ardından ne iyi ettin de, bize Sinemia’yı önerdin diyeceksiniz!