Kendinizi nazik biri sanırken aslında kaba ve ilgisiz misiniz?

Bazen çok hassas insanlar istemeden kabalaşabiliyorlar.
Çok fazla empati yaparak çok ince düşünüyorlar. Hassaslar, kibarlar. Aman rahatsız etmeyim, aman kırmayım, aman yük olmayım, aman aman aman diyerek yaşıyorlar. Her zaman karşısındaki insanları kendilerinden çok düşünüyorlar. Bu onların öz saygısını yitirmelerine kadar varan bir süreci doğuruyor. 

Başkasını üzmek istememek büyük bir erdem, şüphesiz ki. Ama bu başkasını rahatsız etmek, üzmek istememe adına yapılan eylemler bütünü, insanın asosyal, kaba hatta ve hatta ilgisiz biri gibi gözükmesine yol açabiliyor.

Mesela ufak bir misal vereyim; bu hassas ve ince düşünceli insanlar tanıdığı birisinin odasının önünden merhaba demeden geçiveriyorlar. Düşünüyorlar ki; şimdi içeri girip de rahatsız etmeyim, işini bölmeyim. Bu tip davranışlar ise onların asosyal gibi algılanmalarına çanak tutuyor.Örnekleri çoğaltacağım ki hem daha iyi anlaşılayım hem de acaba bu aşırı hassas ve ince düşünceli insanlardan biri de siz olabilir misiniz ve farkında olmadan kaba ve asosyal olarak mı algılanıyorsunuz tespit edelim.

Telaşı olan bir arkadaşınızı şimdi bir de ben meşgul etmeyim diye aramaktan imtina mı ediyorsunuz, (ilgisiz, kaba)
Hasta olan birini şimdi arasam, ya uyuyorsa rahatsız etmeyim diye aramıyor iyileşmesini mi bekliyorsunuz, (ilgisiz, kaba)
Arkadaşlarınızla konuşurken bir mevzu hakkında belki de anlatmak istemiyordur diye sorular sormuyor anlattığı kadarı ile mi yetiniyorsunuz, (ilgisiz)
Uzakta olan her zaman görüşemediğiniz bir arkadaşınızın semtine gittiniz ama müsait değildir belki diye haber vermediniz, ona uğramadan döndünüz, (asosyal)
Yanında nişanlısı olan bir arkadaşınızı yolda gördünüz ama keyifleri bozulmasın, rahatsız etmeyim, utandırmayım diye görmezlikten geldiniz (kaba, asosyal, utangaç)

Ve daha nice örnek verebileceğim bu durumlarda sizin niyetiniz ile karşı tarafın algıladığı çelişebiliyor. 
O yüzden bendeniz diyorum ki;
Aşırı hassasiyet ve ince düşünce hem insanın bizzat kendisine zarar verirken, aynı zamanda karşıdaki insanlarda da yanlış algılar husule getiriyor.
Biraz daha rahat, karşıdakinin ne hale düşeceğinden evvel kendisinin durumu ile ilgilenen insanlar olmakta büyük fayda var. Siz ne düşünüyorsunuz? Yanılıyor muyum?

Not: Nokta atışı tespitlerimin sebebi eskiden benimde böyle biri olmamdan kaynaklanıyor. Ama sonradan durumun farkına varınca kendimi düzelttim. Bu noktada farkındalık çok önemli.

Edit: Peki nasıl düzelebilirim diye soran bir arkadaşımıza verdiğim yanıt:
O kapının önünden asla transit geçmedim. gerçekten zaman zaman kolayıma geldiği için böyle yaptığıma incelik adı altına sığındığıma karar verdim. bu huyumun üzerine gittim. Rahatsız etsem bile rahatsız ettiğim için özür dilerim ama uğramadan da geçmek istemedim dedim mesela asıl böyle diyerek daha güzel bir incelik sergilediğime hükmettim. Arkadaşlarıma olayın ayrıntılarını sormaya başladım ama anlatmak istemiyorsan boş ver senin özelin dedim isteyen anlattı zaten istemeyen anlayışımdan dolayı teşekkür etti gibi. Kendini ifade etmek kendi içinde düşünüp başkası bunun farkında bile değilken kendi kendine incelik yapmaya çalışmanın saçmalığını anladığın an sende bundan döneceksin.

Yorum Gönder

31 Yorumlar

 1. Aynı ben işte. İnsanları rahatsız etmek istemiyorum bu sefer de asosyal ve utangaç damgası yiyorum. Okulda aynen böyleyim. Nasıl geçecek bir fikri olan var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir arkadaşıma fikir mahiyetinde faceeboktan cevap yazdım. bu yazının altına da şimdi ekledim bir oku istersen.

   Sil
  2. Teşekkürler :)

   Sil
 2. Evet, objektif bakınca söyledikleriniz doğru. Muhtemelen hassas ve ince düşünen insanlar böyle algılanabilir. Bir de madalyonun diğer yüzü var. Aşırı hassas ve ince düşünceli insanlar daha fazla inciniyorlar. Başkalarında aynı inceliği görmemek onlar için üzücü olabiliyor. Nereden mi biliyorum? :)) Sizin verdiğiniz örneklerle sınırlandırmadan düşünün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabii ki bilmem mİ? bazen aşırı hassasiyetten dolayı ölüm riski yaşıyorum :) yine de hassaiyet güzel şey. Hassas insanları bir başka severim

   Sil
 3. Bu kişi birebir annem. Sürekli onu rahatsız etmeyelim şimdi bunu rahatsız etmeyelim diye hiç kimseye bulaşmaz. Hatta bu yüzden bir kere dediğin gibi teyzemi kırmıştı. Teyzemler ve annanem başka bir şehirde oturuyor. Biz annaneme gittiğimizde onları görüyoruz. Bir defasında teyzem kaç kere evine çağırmasına rağmen yük oluruz diye hiç gitmedi. Hatta gitmeden döndü. Meğer teyzem büyük kardeş olduğu için haklı olarak bir ziyaret bekliyormuş bu yüzden de epey kırılmıştı.
  Sadece bu da değil. Sırf annemin bu dünyada kendinden başka herkesi düşünme eylemi yüzünden çocuk gibi tembihlenip duruyoruz. Ki bu da çok rahatsız edici. Bir de isteklerinden sürekli feragat edip başkalarını önemsemek bir süre sonra her şeye boşver ne gerek var demeye sebep oluyor muhtemelen. Yani ben öyle yordum.
  Yine 12den vurulmuş bir tesbitti. Brava *alkış efekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benimde annem böyle zaten ondan bana bulaştı. sonra ben biraz toparlamaya çalışıyorum. aynen senin misaller gibi bir çok şey yaşadık. ne olacak bu durum bilmiyorum hangisi doğru onu da bilmiyorum. haklısın senin tespitinde doğru bu insanı boşvermişliğe sevkediyor kesinlikle. şekil a annem

   Sil
 4. Bu siyahıya aid ola bilərəm. Amma dostlarımla əsasən çox rahat oluram :D sevgilisi ilə olduğu üçün rahatsızlığa görə salam vermədiyim olub məsələn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dostlarımız ayrı tabi. onlar bizi anlıyorlar her halukarda.

   Sil
 5. Çok doğru tespitlerde bulunmuşsun yine.Bunlardan biriside benim çok fazla empati yaparım. Bazı arkadaşlar beni tanıdıktan sonra biz seni soğuk biri sanıyorduk hiç de öyle değilmişsin diyorlar.Bir de yeni tanıştığım insanları daha sonra gördüğümde veya uzun süredir görüşmediğim insanları gördüğümde selam vermeye çekiniyorum acaba beni hatırlarlar mı diye düşünüyorum.( Kendimi o kadar silik ve hatırlanmaya değmez görüyorum herhal )Bu da beni kaba ve asosyal gösteriyor. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canımsın.hatırlamadığı için onlar utanacak yerde sen onlar adına kendin küşümleniyorsun. boşver insanları onlar hatırlamazlarsa utanıp sıkılsınlar sen niye kendini üzüyorsun :* ayrıca senin gibi birini hatıtlamayanı ez gitsin :*

   Sil
 6. Ooooo....
  Ben neymişim yaw...
  İnsan içine çıkmasam iyi,
  mazallah peşime kiralık katil falan takmışlardır :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sende mi bizdensin. tedavi yazdım ama yazının sonuna mutlaka değerlendir :D

   Sil
 7. İki, üç ve dördüncü misal = ben. Birde bu aşırı hassas olma durumu bi süre sonra sizi öylesine yoruyo ki gerçekten ilgisiz, asosyal hatta belki kaba birine dönüşmeye başlıyosun yada insanlar seni samimiyetsiz buluyo.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aşırı hassaslık evet bir süre sonra kırılmaktan incinmekten korkan kimseleri içine kapatıyor :(

   Sil
 8. Bence haklısın komşum ne demişler her şeyin fazlası zarardır :D

  YanıtlaSil
 9. Verdiğin örnekler çok yerinde tespitler.
  İlgilizlik ve kaba örneklerinden ziyade sanırım "asosyal" damgasını yemişliğim çok olmuştur.
  kısa bir ziyaret için uğradığım bir yerden sessiz sedasız ayrılmam, kişi ya da kişilerce tepeden inme bir şekilde ilgi alaka bekliyormuşum gibi düşünülmesin diye görüşmeyişim sırf rahatsızlık vermek istemediğimden olmuştur. lakin hep sitem olarak döner bu durum bana:)
  inşallah düzelirim :P

  YanıtlaSil
 10. Bu bahsettiklerini ve daha fazlasını yapıyorum :) İnsanların hakkımda ne düşündüğünü de artık umursamıyorum.(ilgisiz, kaba, asosyal, umursamaz) :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte demekki artık insnaların seni incitmesinden bıkmış kabuğuna çekilmişsin. incelikten değil yılmışlıktan yapıyorsun bunları değil mi?

   Sil
 11. Ama bu benim ki. .Bir de şu var aşırı hassasiyetten kimsenin sorununu dinleyemem,birisi yanımda aglasa teselli edemem,özellikle de haber izleyemem
  Herkese benim gibi ince düşünemedikleri için küserim alınırım tavır yaparım bu yüzden insanlar niye tavır yaptığımı anlamazlar çoğu zaman. Bazen soğuk nevale derler bazen vurdumduymaz özellikle de annem çok vurdumduymazsın der.Dünya yansa umurunda değil der. Öyle miyim peki? Ne yazık ki insanların derdini kendi derdimmiş gibi algılıyorum ve bu yüzden de şimdi ben olsaydım bir iki boş kelimeyle teselli olmazdim nasıl teselli edeyim ne kadar boş sözler söylüyorsun diye dusunmelerinden korkarım ya da haberleri izlerken kötü bir olay karşısında onlardan daha çok üzülürüm kafama günlerce takarım bu yüzden de haber izleyemiyorum çok üzülüyorum çünkü o yüzden sen neden haber izlemiyorsun diye sorarlar hep bana 😀 benim durum daha vahim yani .Dram dizi filmleri izleyemem çünkü acayip üzülüyorum deli miyim ben ya. .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazdıklarında birebir kendimi gördüğüm için deli miyim soruna cevap veremiyorum :DD

   Sil
  2. Hakikaten aynı mıyız 😁 ?

   Sil
 12. pis kaba, asosyal, sevimsiz insan olan ben..
  insan çok fazla detaya takılınca böyle oluyor işte..
  değişmiş olman ne güzel. bende değişirim İnşaallah. :)

  YanıtlaSil
 13. İçim ürperiyor ya evde yoksan diye bir Orhan Gencabay şarkısı vardı. Gerçi halen daha var :)
  Günlük tutmayı mı bıraktın?

  YanıtlaSil
 14. İçim ürperiyor ya evde yoksan diye bir Orhan Gencabay şarkısı vardı. Gerçi halen daha var :)
  Günlük tutmayı mı bıraktın?

  YanıtlaSil
 15. Yaa nabrut ablacım bana çok konuşuyosun diyolar ama gercek arkadaslarim ve ailem bunun doğru olmadığını takmamam gerektiğini söylüyorlar ama ben takıyorum aşırı derece de herşeyi kafama takıyorum (obsesif ve anksiyeteli biri olduğum sır kalmalı bence) ben biriyle kavga ediyorum sonra onun başına birşey
  gelse ilk yardıma koşan benim psikolog bana herşey sende kendi kendinin hakimi ol diyor abla senin bana bir önerin var mı abla abla dedim ama ben lise üçüm abla eğer hoş karşılamazsan görmezden gel lütfen okumazsan da şimdiden teşekkürler ☺☺☺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ablacım sen psikoloğa giderek sorununu çzömüş sayılırsın. çünkü böyle yardım almayı reddeden o kadar biliöçsiz insan var ki gönülden tebrik ediyorum seni. sana tavsiyem seanslarını kaçırmadan tamamlaman. başka hiç bir şey dememe gerek yok. Rabbim şifanı verecektir bu vasıtayla.
   Kocaman öpüyorum seni.

   Sil