Kadınların İkilemi

Kadınlar olarak bahsi geçecek olan bu konuda, ikilem içindeyiz.
Okuyan kişi bir erkekse; siz kadınlar her şeyde ikilem içindesiniz, diye içinden geçirebilir tabii.
Çalışan kısım, ev hanımlarına özeniyor,
ve bazısı da bu özentisini kıskançlığa dönüştürüp ev hanımlığını küçümser bir tavır takınıyor.

Ev hanımları da statü ve kendi parasını kazanabilecek olmanın avantajlarına hayran olup çalışan bayanlara özeniyor, tabi bu kısmın bazısı da yine özentisini kıskançlık sınırlarına taşıyıp, çalışan bayanlara içten içe diş biliyor.

Ben bu iki kısım arasında tarafsız bölgedeyim, öğrenciyim ne de olsa. O yüzden rahatça atıp tutabilirim. 

Binaen aleyh sizde defaatla söylemişimdir ki, ev hanımlığı , ev kızlığı, ev emekçiliği, ev sarmaşıklığı artık adı her neyse ileride hayatıma bunlardan biri olarak devam edersem bu beni mutsuz etmez.

Naylon çorap kokulu gün ortamını severim.
Yemek yapmayı severim. 
Bir erkeğin boyunduruğu altına girmek de hiç ağrıma gitmedi şimdiye kadar. Ata erkil zihniyette yetiştiriliş tarzım buna müsait.Diğer taraftan çalışma hayatını, çalışma hayatının sağladığı sosyalliği ve tempoyu da seviyorum.
Ben her şekilde kendimi mutlu edebileceğimi düşünüyorum.
Ben böyle düşünüyorum da;

çalışan kadınlar ile çalışmayan kadınlar arasındaki çekişmeyi, kafamı bir sağ, bir sol tarafa çevirerek hayretle izliyorum.
Şimdi söz sizde.
Hem çalışan, hem de ev hanımlığı , ev kızlığı, ev emekçiliği, ev sarmaşıklığı yapanlarınız var aranızda, siz bu konuda neler diyeceksiniz merak ediyorum.

Ev Sırnaşığı bildirdi.
Yorum Gönderme

29 Yorumlar

 1. Ben niye nişanlı kız havamı takınıp cevap vereceğim. :D
  Nişanlımın arkadaşlarının eşleri ile günümüz var bizim. Konuşalım, kaynaşalım diyerekten. İçlerinde bir bekar benim. Ve en büyüklerinden biriyim bu arada. :)
  Gün için gün ayarlarken çalışanlara göre yapılıyor. Ki içlerinde ben ve bir kişi daha çalışıyor. Ben her türlü uyuyorum. Memur gibiyim Maaşaallah.. :D
  Çalışan diğeri hastanede baya yoğun çalışıyor. Ve hep söyler diğerlerine, size özeniyorum. Çalışmayanlardan biri de, eşinden izin kopartsa çalışmaya meraklı.
  Yani o bize biz onlara özenti olayı cidden var.
  Bende çalışmayacaktım ama çalışmaya karar verdim. :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bak senin yorumun da ispat eder nitelikte oldu teşekkür ederim.
   Aaaa çalışacak mısın? ne değiştirdi fikrini?

   Sil
 2. evet gerçekten böyle bir kıskançlık durumu var:) ben çalışmayı sevenlerdeyim :))

  YanıtlayınSil
 3. Çalışan ve çalışmayı seven ama iyi niyetsiz insanların etrafında çalışmayı sevmeyen biri oldum hep. Çalışmaya hayatının getirdiği en büyük kötülük de bu aslında. Çalışmak zor değil, insanlarla uğraşmak zor :)
  Ah bir de kaprislileri falan var hiç çekilesi değil.
  Ama ev hanımlığı öyle mi, bal dök yala ^^
  İş çıkışı her eve gittiğimde anneme hayranlıkla bakarım ama kıskanmam :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zaten o çalışma ortamı kurtlar sofrası olmasa her çalılşmak ister illa ama çok yıpratıcı en iyi sen biliyorsun

   Sil
 4. devamın oku yu sevmedim ben:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ahın mı tuttu acaba :)) devamını oku derken ara yüzü bozdum. yorumları cevaplayamadım :D

   Sil
 5. Evin rahatlığı ayrı, öğrenci olamama rağmen, ileride çalışacağım için bende şimdiden kıskanıyorum. Eh, kendi paranı kazanmak da ayrı, onu yerken kimseye hesap vermemek... En güzeli home ofis.. *-* Tabi bu benim için bir hayal, yine seçmek zorunda kalacağım birini. *-*

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum ben babamın parasını harcarken de hesap vermediğim için çalışmak özellikle güzel gelmiyor :)) Home ofis iş tüm kadınların hayali de ahh zor zor :D

   Sil
 6. Her türlü kendimi mutlu etme, iyi hissetme yolunu bulurum diyorum ben de :)
  Yalnız o çekişme... Herkes sahip olmadığının, içinde bulunduğu durumdan farklı bir halin daha iyi olduğunu düşünüyor işte :)

  YanıtlayınSil
 7. Evli iken hem çalışan hem ev hanımı olan birisi olarak net söylemeliyim ki biri diğerinden dahs iyi değil. Bölüyorsunuz ikisininde iyi yanları var zor yanlırı var.
  Ama çalışan bayan olmak tercihim. ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. evet tam olarak bu.
   ikisinide artı ve eksileri aynı bence

   Sil
 8. Ben işsizlik kadrosunda mecburi bir ev kızı modunda olduğum içün bu soruya objektif açıdan yaklaşabileceğimi düşünmeyip sahayı ablalarıma burakıyorum lüften beni de aydınlatın bu konuda😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sen mezun oldun da iş mi arıyorsun? yıllar ne çabuk geçiyor. sende büyüdün demek^^ uzun zmandır tanışıyoruz değil mi?

   Sil
  2. Yaaa öyle maalesef hayat şartları işte😁

   Sil
  3. Dimi ya uzun bi süredir tanışıyoruz ama bi nasip olmadı görüşmek😁

   Sil
  4. nasip... inşallah bir gün nasip olur
   umarım gönlüne göre de bir iş bulursun

   Sil
 9. Açıkçası çalışan kadının işi evde bitmiyor, ev hanımlarının yaptıklarının birebir aynısını onlar da yapıyorlar hele kocaları işi kendi üzerine almıyorsa..! Çalışan kadının ekonomik özgürlüğü var ve istediği zaman kapıyı çarpıp çıkabiliyor evden. Bir şey istediğinde çıkıp alıyor. Ama bu demek değil ki hayatı gül pembe. O mertebeye erişene kadar ne yollardan geçiyor... Eriştiğinde de bitmiyor sorunlar.

  Bekarlık sultanlıktır diyerek konuyu kapatıyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. açıkcası ben bu konuda çarpıp çıkma özgürlüğü olarak görmüyorum. öarpıp çıkma özgürlüğünü hissettiğin anda bir evliliği sürdürmek zor. ben sürdüremem açıkcası :) o yüzden çalışmak benim için statü sahibi olmk demek. o da dediğin gibi gül pembe değil.
   bekarlık sultanlık anneler bir tane :D

   Sil
 10. Okumasam ev hanımı olmayı isterdim ama okuyunca da evde oturamazdim. Çalışınca evimi özledigim dogrudur, tum gun evde durmak bana göre değil. Calisanlarin ev işleri konusunda daha planlı olduklarını düşünüyorum. Bugün olmadı yarın yaparım luksumuz yok. Emekli olunca evimin keyfini çıkarırım diye niyaz ediyorum, olmadı market acicam. Gülme bak valla. .. Sevil

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tamam tamam da sen emekli olunca ya kadar market diye bir şey kalır mı bilmiyorum :D

   Sil
  2. Askolsun. Şurada on iki sene sonra emekliyim inşaallah. Ben öyle kendi halinde, küçük mahalle marketi acicam. Ismini de öğrencilerim koydular: Cicim Market. (Onlara o şekilde hitap ettiğim için.) Kitapçı da olabilir bak. Yeni çıkmış kitap kokusu eşliğinde. Bayılırım.

   Sil
  3. marketten kitapçılığa hızlı bir geçiş oldu hihi :))
   Allah gönlüne göre versin ne deyim. yorulmadan bol kazanç sağlayacağın

   Sil
 11. :))) ben bu konuya hiç girmesem,yazılanları merakla bekliyorum tabi :)))

  YanıtlayınSil
 12. Merhabalar Nabrut.Yeni hobim eski yazılarını bulmak.Ben de bir 'öğrenci ev kızı' olarak yorum yazmalıyım :).Üniversiteyi ailemin yanında okuyorum. Bahar dönemi nasıl bi denk geldiyse haftada sadece 3 gün okula gidiyorum.Mahalleli teyzeler bi hal oldu 'Sen okula gitmiyon mu kızım' demekten. Anlayacağın şimdiden alıştım ev kızı olmaya küçüklükten beri gün ortamlarını sevmişimdir zaten.Bu arada yazılarını çok ama çok beğeniyorum.Keşke senin gibi bi ablam olsaydı çok iyi anlaşırdık.♥♥♥♥♥♥♥♥A.E.O

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne iyi etmişsin :)
   Çok memnun oldum. Belki bir gün yüz yüze de görüşmek nasip olur kim bilir.
   Ah seni anlıyorum. Senin gibi bir kuzenim var. Devam mecburiyeti yok ve mahalleli teyzenin dilinde. Onları asla anlayamayacağız :)

   Sil