Muhafazakâr bir kadın neden inter-rail yapamaz?

Muhafazakâr bir kadın neden inter-rail yapamaz?

Çok uzun yıllardır en büyük hayallerimden birisi inter-rail yapmak! Hatta ben hayalini kurmaya başladığımda bileti ucuza alabiliyordum ama artık yaş sınırını da geçtim. 😂 Ama gelin görün ki bu hayalimi gerçekleştirmeme büyük maniler var.

İşin fıkhi boyutundan ayrı olarak -o noktada da hassasiyetlerim var- madde madde sebepleri sıralayacağım. Sizde benim manilerime belki çözüm yolları üretirsiniz.

1.Namaz ve abdest sorunsalı!

Yeri gelecek trenden gün boyu inemeyeceksiniz. Abdest alacak ve namaz kılacak mekân bulmak büyük ihtimalle mümkün olmayacak. Tren haricinde de her zaman otelde konaklamayacağımızı düşünürsek bir hostelde yine bunları sağlamak pek mümkün görünmüyor. Bir turla gittiğinizde hiçbir yer bulamazsanız otobüsünüzün içinde namazınızı kılıverirsiniz ama iş inter-rail yapmaya gelince konargöçer düzensiz programınız namazlarınızı tehlikeye atacaktır.


2.Kıyafet problemi!

Muhafazakâr bir genç kızın sadece bir kat kıyafetini tasavvur edin.
Pantolon/etek, uzunca bir dış kıyafet/tunik, eşarp ve bone/iç yemenisi. Ve her daim ne olur ne olmaz diye yanınızda taşımanız gereken seyyar seccade.
Bunların hepsini birer yedekle beraber sırtınızda taşımak zorundasınız.
Bir de tesettürlü olmayan birinin sırt çantasını düşünün.
Bir şort, bir tişört.

Böyle bir çantayı da taşıyamam ki ben. Bir un çuvalı kadar olan vücudum bu yükle dolaşamaz.
Bu yükü evden trene kadar bile götüremem. 😂
3-Banyo sorunsalı!

Bu madde biraz kişisel ama yine de birçok kimseye hitap edecektir. Muhafazakâr birisi yani “namaz kılan” bir insan durabilse durabilse en fazla 3 gün duş almaz. E sonrası? İnter-rail yapanlardan takip ettiğim kadarı ile bazen 10 gün boyunca duş almaları mümkün olmuyor. Gerçi bu madde biraz geneli kapsayan bir sorun olabilir.

4-Yemek sorunsalı!

Yurtdışında helal yemek bulmak çok zor. Bu zorluk sadece inter-railde karşılaşılacak bir durum değil, her türlü yurtdışı seyahatinde büyük sorun teşkil ediyor. İnter-railciler zaten gezilerini ucuza getirme amacı da taşıyarak yanlarında genel tür olarak konserve diyebileceğimiz hazır gıdalar taşıyorlar. Lakin tur vs. ile gidildiğinde daha az efor harcanacağı için yemek öyle böyle idare edilip geçiştirilebilir. Hem de İslamî turlara katılırsanız zaten bu sorunu tur şirketi çözüyor.

Böyle falan da seyahat edemem,
prenses hastalığım var benim.
Lakin interrail gibi tavana kuvvet bir seyahatte bol protein yani et tüketmek gerekiyor, bence. Bu da muhafazakâr bir insan için başlı başına büyük bir sorun. 1 aylık bir inter-railde hiç et yemeden nereye kadar dayanabilirsiniz, benim mezarımı hazırlamaları gerekir, mesela.

Tüm bunlar haricinde bir de ölüm korkum var! Ya oralarda emr-i hak vaki olur, yıkamadan gömerlerse beni, işte bu düşünce de benim inter-rail hayalimi gerçekleştirmek üzere harekete geçmeme mani oluyor. 😂 Tüm kötü senaryoları yazdığıma göre sonuca gelebilirim.


Daha ümidimi kesmedim, bu manilere rağmen, hiçbir şeyden de taviz vermeyerek, bunu sağlayarak hayalimi gerçekleştireceğim, bir gün...
Muhafazakâr bir kadın neden inter-rail yapamaz? Muhafazakâr bir kadın neden inter-rail yapamaz? Reviewed by Nabrut Fıdıllıoğlu on 09:00:00 Rating: 5

11 yorum :

 1. Ben de inter-rail yapamadım, param olsa zamanım yoktu; zamanım olsa param yoktu, hepsi olduğunda ailem izin vermedi:) sonra da ben interrail yapabilecek kadar konforumdan vazgeçemez yaşa geldim. Benim için seyahat etmek evlendikten sonra başladı diyebilirim; Avrupa'nın bir çok ülkesini ve Güney Doğu Asya'yı gezme fırsatı buldum hem canımın istediği gibi turlara bağlı kalmadan, hem de kafa dengi bir yol arkadaşıyla kâh romantik anlarla süslü, kâh günde en az 20 km yürümenin verdiği yorgunluktan bitap düşerek. Demem o ki yeni yerler görmeyi çok istiyorsan bir şekilde hayat karşına fırsatlar çıkarıyor illa inter-rail olması gerekmiyor bunun. Yaşın ve konumun itibariyle sana da hayat arkadaşını seçerken birlikte gezebileceğin ortak hobilerinin olduğu birine bakarsan bu şansını arttırabileceğin konusunda garanti verebilirim. Sevgiler, Seda
  PS: Nasıl da konuyu her daim evliliğe getirebilen teyzeler gibi bağladım ama, süperim:)

  YanıtlaSil
 2. Mahrem olmadan gidemem İslami hassasiyetim dolayısı ile dolayısı ile aynı kafadan bir eş lazım ki oda zor abimler evli babamın yaşı daha doğrusu kişiliği buna müsait değil yani bu hayali cennete saklıyorum

  YanıtlaSil
 3. Başörtülü bir kadın değilim o bakımdan bu maddelerine pek de yanıt veremicem sanırım ama benim de takip ettiğim gruplarda muhafazakar kesimin de interrail yaptığını gördüm aslında o kişilerle iletişime geçsen daha yardımcı olurlar gibime geldi. bunun dışında umarım bir gün yapamama-gidememe sorunlarını çözersin ve çıkarsın yola. Benim de en çok hayalini kurduğum bir şey :)

  YanıtlaSil
 4. Yemek mevzusu cidden önemli bir sebep :/
  Şöyle ki bir arkadaşım bir haftalığına Balkan şehirlerine seyahat etti bu yaz tek başına. 3 gün Belgrad'da kaldı, helal et namına hiçbir şey bulamamış olduğu yerde. Sonunda vücuduma protein girsin bari diyerek market çalışanının "süt" olduğunu iddia ettiği bir şey almış bana mesaj filan yolluyor: "Alman markası bir süt içiyorum, teknolojiyi baya geliştirmişler şeffaf süt yapmışlar ama taddan gitmiş be." şeklinde. Sonra tabi akıl edip kutunun üstündeki yazıları inceliyor, sözlükten filan bakıyor. Sonuç : Yüzde yüz vegan bir çeşit hindistan cevizi suyu :))) Ve bu arkadaşım Urfalı, sabah kahvaltısında tirit yiyen bir insan, buradayken sebze bile yediremeyiz kendisine :) Üstüne üstlük babası da lokantacı olduğu için "Zavallı babam bilse ki kızı yaban ellerde vegan besleniyor ciğeri dağlanırdı..." demişti. Ne zaman hatırlasak güleriz :)

  YanıtlaSil
 5. bu yazıyı okuyunca biraz uzun da olsa, birinci ağızdan bir yorum yazmak istedim. ben 1.5 ay kadar inter-rail yaptım. toplamda 8 ülke, 14 şehir gezdim. deneyimlerimden 1-2 fikir edinebilirsin belki.
  1) namaz ve abdest elbette ki çok kolay olmayacaktır, ancak imkansız da değil. bildiğin üzere inter-rail avrupa ve balkan bileti olmak üzere ikiye ayrılıyor. gezi programlarında iki şehir arası bırak bir günü 5 saat bile sürmüyor. azıcık zorlanmayı ve zahmete girmeyi göze alıyorsan, kimi zaman namaz saatini kaçırabilirim ama kazasını kılarım diyorsan hiç bir sorun yok ortada. gezim sırasında türbanlı ve 5 vakit namaz kılan pek çok kişiyle de karşılaştım ben hatta.
  2) evet muhafazakar değilim ancak kısacık şort, ip askılı t-shirt giyip gezen bir kız da değilim kendimce bir dress-code'um var. belki o kızlar gibi 7 kombin alamayabilirsin ama ince ve hafif kumaşlı 3-4 kombin sığdırabileceğine eminim. 15-20 litrelik sırt çantalarının içerisine neler alabildiğini görsen şaşırırsın!
  3) hostellerin göreceli olarak iyi-kendi banyosu olanlarında da kız/erkek diye ayrılan toplu banyoları kullanmak zorunda olduğum çok ucuzlarında da kaldım. aşırı uçlarda gezen gezginler gibi hiçbir gece sokakta uyku tulumuyla falan yatmayıp her gece mütevazı hostelime gittiğim için banyo hiçbir zaman bir sorun olmadı. her gece rahatça duş aldım.
  4) yemek sorunsalı... domuz asla yemiyorum. ancak yediğim yemeklerde de titizlike helal damgası aramıyorum. bu yüzden benim için hiçbir sorun yoktu. yurt dışına çıktığım her durumda kırmızı eti nadiren, beyaz eti ise sıklıkla yiyorum. tavuk, balık, makarna vb ürünlerde bile özellikle helal damgası gözleyen birisi elbette ki zorlanır. ama bu kişinin sanırım müslüman ülkelerden başka bir yere gitme şansı yok. bu damgalara çok titizlenmeyen birisi, kendisine yetecek kadar da ingilizcesi varsa, tavukla balıkla makarnayla mükemmel bir şekilde yemek yiyebilir her yerde.

  ölüm korkusuna gelince... ne zaman nerde öleceğimizi kim bilebilir ki? nerde ölüm riskimiz yok ki? onu unut derim ben^^

  inter-rail in en yüksek riski hırsızlık bence. yani düşük bütçeyle gezenler için. çünkü ucuz hostellede her zaman güvenlik eksikliği oluyor ve eşyalarını iyi korumazsan odanda birisi eşyalarını çalabiliyor. allahtan benim başıma gelmedi ^^ (sırt çantamda her zaman kilit vardı ve kol çantamla geceleri birlikte uyudum hihihihi)

  (bu yorumları okurken benim böyle nerde akşam orda sabah, üstü başı kir pas içinde, parkta bahçede uyuyan bir railci olmadığımı göz önünde bulundur lütfen. sabahın köünde hostelinden çıkıp tüm gün şehri köşe bucak adımlayıp akşam hosteline gidip uyuyan bir insanım. klasik rail imajının biraz dışındayım yani)

  kendim de her zaman bir şeyleri yapmamak için bahaneler bulurum aslında. ama insanların istedikleri şeyleri yapmaması için hiçbir sebep olmadığına inanan birisiyim. garip bir çelişki... kendi kendime bahaneler bulup çok şeyden vazgeçiyorum ama belki senin sebeplerini çürütüp sana yardımcı olabilirim dedim. inşallah olabilirim^^
  hiç korkma. göründüğü kadar zor değil. ayrıca unutma ki tüm turu sen planlıyorsun! ne zaman nerede olacağın senin elinde. hazır bir tur değil bu. istediğini yapabilirsin! eğer az biraz paran varsa (bu seyahati turla yapmanın 'da biri kadar ucuza geliyor tabii) ve detaylı bir plan yapaya mecalin, yaşın çok ilerlemeden yap derim. çünkü gitmişken her yeri görme, her şeyi yapma isteği epey yorucu oluyor.
  inşallah yardımcı olabilmişimdir. uzun oldu ama, deneyimleyen birisinden duy istedim^^

  YanıtlaSil
 6. Resmen bu söylediğin her şeye acı bir gülümsemeyle başımı sallaya sallaya okudum yazını
  En büyük hayallerimden biri sırt çantamı alıp arkadaşlarımla böyle turlara katılmak, hatta geçen sene bir an gaza gelip indirim de bulmuşken bir balkan turuna başvurmuştuk. Ödeme de peşin. Sonra bütün bunlar aklıma geldi. Resmen gece uyuyamadım sabah ilk iş acentayı arayıp iptal ettirdim (tüm gece tek gram uyku uyumadan). Ya parayı geri vermezlerse diye de çok stres olmuştum. Yani müslüman bir kıza düsen yine mümkünse kendi seyahatini ayarlayıp ya erkek kardeşiyle ya da eşiyle böyle gezilere gitmek oluyor 😔 bu da baya pahalı olduğu için birkaç yıl beklemek zorundayım sanırım.
  Düsününce aslında islamdaki bir hususun daha kadınların fıtratına en uyan usul olduğunu görüyoruz o da uzak yerlere yanında bir erkek olmadan gidilmemesi gerektiği.
  Aah ah neyse ben bekleyim. Kardeşim memleket memleket gezerken uzaktan gidecegim yerlerin hayalini kurayım bari.

  YanıtlaSil
 7. Resmen bu söylediğin her şeye acı bir gülümsemeyle başımı sallaya sallaya okudum.
  En büyük hayallerimden biri sırt çantamı alıp arkadaşlarımla böyle turlara katılmak, hatta geçen sene bir an gaza gelip indirim de bulmuşken bir balkan turuna başvurmuştuk. Ödeme de peşin. Sonra bütün bunlar aklıma geldi. Resmen gece uyuyamadım sabah ilk iş acentayı arayıp iptal ettirdim (tüm gece tek gram uyku uyumadan). Ya parayı geri vermezlerse diye de çok stres olmuştum. Yani müslüman bir kıza düsen yine mümkünse kendi seyahatini ayarlayıp ya erkek kardeşiyle ya da eşiyle böyle gezilere gitmek oluyor 😔 bu da baya pahalı olduğu için birkaç yıl beklemek zorundayım sanırım.
  Düsününce aslında islamdaki bir hususun daha kadınların fıtratına en uyan usul olduğunu görüyoruz o da uzak yerlere yanında bir erkek olmadan gidilmemesi gerektiği.
  Aah ah neyse ben bekleyim. Kardeşim memleket memleket gezerken uzaktan gidecegim yerlerin hayalini kurayım bari.

  YanıtlaSil
 8. Benim anlayamadığım islami bir turla katılınca helal gıda sorunu çözülüyorsa diğerleri de çözülemez mi?

  YanıtlaSil
 9. Böyle güzel sebeplerden ötürü hayallerinizden vazgeçmişsiniz ya ,inşallah Hz. Allah helal dairede daha güzellerini nasip eder. Belki interrail olmaz ama en birinci sınıfından bir dünya turu olur. Neden olmasın :)

  YanıtlaSil
 10. Ulaşım aracı olarak Tren'i çok seven biri olarak Türkiye'de tüm tren ağlarını kullandım. Hayalim hep interrail yapmaktı. Ve sonunda yaptım. Gerçekten hayatımın en güzel günleri diyebilirim. Yukarıda ki problemler beni pek ilgilendirmediği için ve uzun yolculuklar çok yaptığımdan sorun yaşamadım. Ama dediğiniz gibi Avrupa'da ki hosteller çok farklı olabiliyor. Yani 8 kişilik odada 4 kız 4 erkek bile kalınabiliyor. Duş yerleri ortak ve erkek-kadın karışık olabiliyor. Ama uygun otellerde var. Tabiki hosteller kadar ucuz değiller. En büyük sıkıntınız tren olabilir ama uygun rotalar düzenlerseniz. Trende çok kalmayabilirisiniz. Bir gün istediğiniz gibi interrail yapmanız dileğiyle.

  YanıtlaSil

Bazen biraz gecikir ama mutlaka cevap yazarım.
Sevgiler...

Blogger tarafından desteklenmektedir.