30 Eylül 2015 Çarşamba

Babil com'dan Sipariş Rezaleti

Daha hesaplı olduğu için kitaplarımı her zaman online kitap sitelerinden alırım. 
Piyasadaki tüm online kitapçılardan da alışveriş yapmışlığım var. En son her yerde reklamlarına rastladığım Babil sitesinden alışveriş yapıp siteyi deneyimlemek istedim.
Açıkçası kitapları kitap yurdundan aldığımda bana daha ucuza mal alıyordu ama siteyi merak ettiğim için siparişimi Babil'den verdim.

Biliyorsunuz zaten Türkiye’de olduğum günler sayılı. Son günlere bırakıp sıkışmayım diye epey önceden siparişimi verdim ve siparişim 10 gün sonunda elime ulaştı.
Düşünebiliyor musunuz? 10 gün!

Ödemeyi havale ile yaptım, yani peşin olarak ödediğim kitaplara 10 gün sonra kavuşabildim.
Dahası diğer online kitap sitelerin aksine havale indirimi de yapmıyorlar.

Neden 10 gün bekledim onu da anlatayım:
5. günün sonunda kitaplarım hala tedarik sürecinde gözüküyordu. Dedim ki; amma da kitaplar seçmişim bir türlü tedarik edilemedi. Siteye mesaj attım, sistemde hata olduğunu kitaplarımın hemen kargoya verileceğini söylediler. 2 gün daha geçti. 
Dedim ki; herhalde kitaplarım gerçekten taaa Babil’den (!) getirtiliyor ve Babil Yazmaları kadar bulunmaz ki bir türlü tedarik edilemiyor. 

Tekrar mail attım. Aldığım cevap inanın şu minvaldeydi.
-Aman bizi ne rahatsız edip duruyorsun, göndereceğiz kitapları, daha 8 gün oldu telaş edecek ne var?!
Daha önce de online alışverişlerde gecikmeler yaşadım ama muhataplarım karşımda mahcup olup, özür üzerine özür dilediler. Çünkü ben müşteri olarak mağdur edilmiştim ve karşımda mahcup olunmayı hak ediyordum.

Neyse efendim 8. Günün sonunda kargoya verilen siparişim toplam 10 günde elime ulaştı. Yüksek tutardaki kitap alışverişime hiç değilse özür mahiyetinde bir ayraç falan eklerler diye düşünmüştüm ama onlar özür dileyecek durumda olduklarını düşünmüyorlarmış. Ayraç ne ki, üç beş kuruşluk bir şeyin derdinde değilim. Yanlış bir tevehhüm hasıl olmasın. Sadece bir incelik, nezaket gösterilmesini beklediğimi söylemeye çalışıyorum.

Çünkü sonrasında site ile ilgili yaptığım araştırmalarda “siparişim günlerce tedarik sürecinde gözüktü, gecikti, sistemde hata olduğunu söylediler” diye birçok yorum okudum. Demek ki sitedeki sistem hatası bir türlü giderilemiyor, bilin diye söylüyorum.

Online alışveriş yapmak keyifli lakin bu kargo mevzuları insanı o kadar geriyor ki, deneyimlenmeyen bir siteye şans vermek için epey hummalı bir araştırma yapmak gerekiyor diye düşünüyorum. Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım

12 yorum :

 1. Ben babil.com'dan bir kez alışveriş yaptım, çok da memnun kalmıştım. Kitaplarıma ilave olarak 2 tane çok sevimli mousepad ve bir kaç tane de ayraç göndermişlerdi. Okuduğum yorumlar da o dönem için oldukça olumluydu. Fakat zaman içinde olumsuz yönde bir değişime girdiler demek ki. Yazık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belki de. hani ilk çıkışında özen gösterip sonrasında kaliteyi bozmuş olabilirler.

   Sil
 2. Bak şaşırdım şimdi. Geçtiğimiz ay ben de ilk kez Babil.com dan alışveriş yaptım ve evet diğer sitelerden 4-5 tl daha pahalıya geldi siparişim ama 3 günde elime ulaştı. Hatta içine o kadar çok ayraç koymuşlar ki yazık dedim kendi kendime.
  Ve az önce yeni sipariş verdim umarım aynı özeni gösterirler, yazıyı okuyunca gözüm korktu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayraç falan mesele değil anlamışsındır beni. sadece biraz incelik ve hassasiyet bekledim.
   umarım sen sorunsuz ulaşırsın kitapçıklarına^^

   Sil
 3. Böyle yaparak kendilerinin kaybedeceklerini anlayamıyorlar herhalde.
  Bir kaç yerde hediye kupa gönderdiklerini gördüm demek ki size kızmışlar göndermemişler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beni tanımışsındır az çok. kızılacak biri miyim ben :D

   Sil
 4. şu an soktayim bende bu tedarik sürecinde sorununu yaşamıştım ama bana özel bir kereligine olan bir şey sanmıştım hani olabilir bazen diye. neyse zaten kitap yurdu hem daha ucuz hem puan biriktiriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet kitap yurdunun puan olayı da bir artı.

   Sil
 5. Kitapyurdu candır :) Ben de daha önce bir arkadaşıma babil sitesinden sipariş vermiş mail-telefon ve sosyal medya aracılığı ile kesinlikle fatura eklenmemesini hediye olduğunu söylemiştim ki sipariş notumda dahi hediye olduğuna dair ekler vardı. Buna rağmen babil, hediyeyi ulaştırdıktan sonra ikinci kez bir de fatura yollamışlardı. Nasıl utanmıştım.

  Kitapyurdu her zaman en ideali. Bayramdan önce sipariş vermiştim siteden. Tedarik süreci 2 gün sürdü piyasada zor bulunan Türkçe dahi olmayan bir kitap sipariş etmiştim. Kitapyurdu, bayramdan sonra ulaşacağını düşündüğüm siparişi arefe günü kahve hediyesiyle birlikte şaşırtıcı bir hızla ulaştırdılar.

  Babil ara ara güzel kampanyalar yapıyor lakin sürekli olumsuz yorumlar görüyorum hizmetleriyle ilgili ya da ben yaşadığım için algıda seçicilik oldu bilemiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap yurdunun lanetine uğradım belki de :DD

   Sil
 6. ben de şaşırdım doğrusu, biliyorsun uzunca bi yazı yazmış babil in yanlışını anında telafi ettiğini anlatmıştım..
  şu ara dikkatimi çeken ise önceden yani piyasaya yeni girdiklerinde fiyatlar kitapyurdundan bile düşükken şimdi aynı ya da üstünde olması..
  ben kitapyurdunda da tedarik sürecini çok beklediğimi biliyorum :) geçmiş olsun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fiyatlar yükselip müşteri ilgisi düşmüş :) evet senin yazını bende yayınlamıştım ya. orada övdüğüm için zaten bunu tekrar yazma ihtiyacı hissettim :(
   sorunusz online alışveriş yok herhalde :/

   Sil

Home Ads

LinkWithin